Kąpiel niemowlaka – o czym warto pamiętać, aby była spokojnym i przyjemnym punktem dnia dla całej rodziny?

Pierwsza kąpiel niemowlaka to jedno z tych wydarzeń w życiu rodziny, które często przepełniają lękiem. Obawy przed kąpielą noworodka powodowane są przede wszystkim strachem przed zrobieniem krzywdy maleństwu. Młodzi rodzice boją się czy będą umieć poprawnie trzymać maleństwo, czy nie będzie mu zbyt zimno, czy przygotowana woda będzie mieć odpowiednią temperaturę. Wątpliwości wiążą się również z kosmetykami, jakie należy użyć, długością czasu kąpieli, a także z jej częstotliwością. Wiele z tych informacji przyszli rodzice zdobywają podczas zajęć w szkole rodzenia, jednak mimo wszystko, w styczności z prawdziwym niemowlakiem, wszelkie obawy powracają i wszystkiego trzeba nauczyć się od nowa. Dobra wiadomość jest taka, że higiena niemowlaka nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać, a kąpiel i pielęgnacja noworodka może być całkiem przyjemna, jeżeli się do tego odpowiednio przygotujemy.

Co zrobić, aby kąpiel niemowlaka była czystą przyjemnością?

Przede wszystkim warto przygotować niezbędne akcesoria wcześniej. Jeszcze przed porodem młodzi rodzice powinni zaopatrzyć się w dobrej jakości wanienkę lub wiaderko do kąpieli. To gdzie będziemy kąpać niemowlak, zależy od nas i naszych możliwości. Jedni rodzice, posiadający duże łazienki wybierają obszerne wanienki dziecięce, ze specjalnymi wkładkami dla niemowląt, pozwalające na wygodną i bezpieczną kąpiel noworodka. Inni, niebojący się wyzwań testują nowoczesne wiaderka do kąpieli, a znajda się również tacy, którzy decydują się na kąpiel niemowlaka w umywalce. Które rozwiązanie jest najlepsze? Dokładnie to, na które decyduje się dana rodzina i które u niej się sprawdza. Oprócz wanienki warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do higieny noworodka,, takie jak delikatny płyn do mycia ciała, poręczny organizer na niezbędne kosmetyki, czy gumowe, bezpieczne zabawki do kąpieli dla nieco starszych niemowlaków.

higiena niemowlaka

Po kąpieli czas na masaż

Kąpiel niemowlaka z reguły nie jest zbyt długa, trwa może kilka do kilkunastu minut, a następnie przechodzimy do pozostałych zabiegów higienicznych, które można wykonać już na łóżku, lub jeżeli mamy na to miejsce, na komfortowym i wygodnym przebijaku. Warto po kąpieli zadbać o odpowiednie nawilżenie ciała dziecka, za pomocą kosmetyków przeznaczonych do delikatnej skóry dzieci. Dobrze, aby balsam czy olejek był hipoalergiczny, gdyż skóra niemowlaka może być podatna na podrażnienia. Pielęgnacja noworodka kąpiel i zabiegi higieniczne to dobry moment na zacieśnianie więzi, dlatego warto po kąpieli wykonać krotki masaż noworodka. Na szkołach rodzenia często rodzice poznają tajniki masażu noworodka, który może być bardzo pomocny w radzeniu sobie z kolkami, jeżeli jednak rodzice nie mieli okazji poznać dokładnej techniki masażu, wystarczy, że smarując dziecko olejkiem czy balsamem, będą delikatnie masować jego ciało.

Recommended Articles