Kosmetyki dla mamy i dziecka – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Kosmetyki są jedną z podstawowych kategorii przedmiotów wchodzących w skład wyprawki dla noworodka. Jakie warto kupić, a których lepiej unikać? Czy małe dziecko może stosować te same produkty pielęgnacyjne, co jego mama?

Jakie kosmetyki dla dzieci warto kupić?

Codzienna higiena noworodka jest jednym z podstawowych zabiegów zapewniających mu zdrowie i dobre samopoczucie. Kompletując zestaw kosmetyków dla dzieci, nie można zapomnieć o kilku produktach niezbędnych do pielęgnacji małego ciałka. W pierwszych tygodniach życia najbardziej przydaje się oliwka dla dzieci, która natłuszcza skórę niewyposażoną w sprawne gruczoły łojowe. Bez tego kosmetyku skóra noworodka może stać się sucha, a nawet zacząć się łuszczyć. Warto również wyposażyć się w specjalny płyn do mycia mający w składzie oliwkę oraz inne substancje nawilżające – taki produkt nadaje się zarówno do higieny ciała, jak i główki malucha. W pierwszych tygodniach można całkowicie zrezygnować z szamponu, ponieważ tak małe dziecko ma bardzo delikatne włoski lub nie ma ich wcale. Aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV, należy smarować ją specjalnym kremem z filtrem. Natomiast podczas przewijania przydadzą się chusteczki nawilżające oraz krem na odparzenia z lanoliną, wazeliną, d-panthenolem lub naturalnymi olejami.

zestaw kosmetyków dla dzieci

Kosmetyki dla niemowląt, których może używać również mama

Większość kobiet już w czasie ciąży sięga po specjalne kosmetyki dla mamy, takie jak olejki na rozstępy. Po porodzie z powodzeniem można podkradać produkty z kosmetyczki pociechy. Kosmetyki dla dzieci do twarzy są zwykle bardzo treściwe, a jednocześnie łagodne i antyalergiczne, sprawdzą się więc przede wszystkim u osób o cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz suchej. Warto wypróbować również oliwkę oraz płyn do kąpieli dla maluchów – skóra po ich zastosowaniu jest aksamitnie gładka i odżywiona jak nigdy!

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów?

Większość kosmetyków dla dzieci do kąpieli i pielęgnacji skóry to produkty o starannie dobranych składnikach i łagodnych recepturach. Mimo to podczas zakupów warto zwrócić szczególną uwagę na informacje podane na etykiecie. Przede wszystkim należy unikać parabenów, czyli konserwantów mogących wywoływać reakcje alergiczne. Oprócz tego warto wystrzegać się SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, który jest agresywnym detergentem powodującym przesuszenie skóry, uczulenia, podrażnienia, a nawet stany zapalne. Oprócz tego należy pamiętać, że skóra dziecka ma inne pH niż skóra osoby dorosłej, w związku z czym musi być pielęgnowana kosmetykami o odczynie neutralnym.

Recommended Articles