Zabawki dla niemowlaka – TOP 10

W pierwszych miesiącach życia dziecka jego rodzice bardzo często są odwiedzani przez gratulujących przyjaciół, bliższą i dalszą rodzinę. Tradycyjnie przy takich okazjach można się spodziewać, że zostanie wręczony jakiś prezent dla niemowlaka. Pytanie tylko – jaki? Przed takim samym dylematem stają świeżo upieczeni rodzice, bowiem wybór zabawek jest przeogromny i od dawna nie ogranicza się tylko do tradycyjnej grzechotki i gryzaka. Przed zakupem warto mieć świadomość, że prezent nie tyle ma się podobać nam (chociaż to oczywiście mile widziane) ale przede wszystkim ma się sprawdzać w charakterze zabawki dla niemowląt. Ich potrzeby oraz ich sposób widzenia świata znacznie się różnią od „dorosłej” wersji.  To przecież nie tylko jedzenie i spanie.

Każdy bodziec jakiego doświadcza w jakiś sposób wpływa na jego rozwój, fizyczny czy psychiczny. Pierwsze zabawki dla niemowląt przyczyniają się więc do rozwoju tak zwanej małej motoryki – czyli mówiąc mniej fachowo zdolności chwytania w łapki przedmiotów i manipulowania nimi.
Stymulują rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej, czyli (znowu upraszczając) do podążania rączką za oczami.
Rozwijają koncentrację wzroku i uczą zależności przyczynowo – skutkowych, pozwalając małemu odkrywcy na swój sposób badać świat.
Dlatego ważny jest wybór rozwiązań przemyślanych, dopasowanych do potrzeb dziecka. Klasycznym prezentem będzie na przykład karuzela do łóżeczka, najlepsza gdy wzbogacona o melodyjkę i zabawki w różnych kształtach i wielkościach. Wodzenie za nimi wzrokiem i próby łapania w rączki to jedno z pierwszych rozwojowych zajęć wykonywanych w łóżeczku. Warto by grzechotka, najstarsza chyba zabawka świata, miała powierzchnię wykończoną różnymi fakturami, materiałami, kolorami, co stymuluje wzrok i zajmuje ciekawskie paluszki. Dla ciut starszych dzieci strzałem w dziesiątkę może być z kolei mata edukacyjna. Jej kolory, zdobienia, często funkcje interaktywne, zajmą malucha na długo i dostarczą wielu bodźców.

Prawda jest taka, że dziecko od maleńkości interesować się będzie wszystkim co wokół niego się dzieje. Odpowiednio zaś dobierając te pierwsze zabawki sprawiamy, że rozwija się ono szybciej, lepiej, bezpieczniej. A co konkretnie polecamy?

1.    Zabawki do łóżeczka

Może to być na przykład śliczna karuzela do łóżeczka Little Dutch


Little Dutch Karuzela do łóżeczka Little Goose

Little Dutch Karuzela do łóżeczka

Warto ją umocować nie bezpośrednio nad głową, ale leciutko z boku, by pobudzać oczy i szyję do ruchu. Obracając się prezentuje dziecku co chwilę inną zabawkę, czy to gwiazdkę, czy królika lub kółeczko. Gdy uda się je złapać w rączki okaże się, że mają różne faktury, kółeczko szeleści a w lusterku odbija się coś dziwnego… Karuzela jest bardzo ładnie wykończona, starannie wykonana – słyną zresztą z tego Holendrzy z Little Dutch. Z tej karuzeli uczynić możecie świetny prezent dla niemowlaka – ładny, rozwijający, zajmujący uwagę.

Done By Deer Spiralka Edukacyjna do wózka zawieszka niebieska


Bardzo dobrze spisuje się też spirala Done By Deer. Jej zaletą jest możliwość umieszczenia na łóżeczku, bujaku, foteliku samochodowym, wózku. W ten sposób dajemy dziecku zajęcie niezależnie od miejsca w którym się bawi czy usypia. W dodatku spirala trzyma się mocno, małe dziecko raczej nie poradzi sobie z jej zdjęciem. Chociaż zapewne będzie się starać – co też jest świetnym ćwiczeniem manualnym. A prócz tego mamy radosne wzorki w różnych kolorach, dzwoneczek, lusterko i szeleszczące wykończenie. Jest się czym bawić.


Done By Deer Spiralka Edukacyjna do wózka zawieszka2.    Zawieszki

Wybierając się na spacer, dla przyjemności dziecka i spokoju rodzica, nie zapomnijmy o zabawkach. Najlepiej takich, których nie wyrzuci ono z wózka. Stąd właśnie idea wszelkiego rodzaju zawieszek. Mogą to być mocowane na klipsie zwierzątko Skip Hop, milutkie, miękkie w dotyku, pełniące też funkcję grzechotki.


Skip Hop Zawieszka do wózka Bandana jednorożec

Radość wzbudzą także sympatyczne zwierzaki Balibazoo, których macie do wyboru pół tuzina wzorów.


Balibazoo Zawieszka Zabawka do wózka krowa Caesar z wibracją

Wszystkie cudnie kolorowe, w dodatku łączące w sobie materiały o różnej fakturze i wzorach. Bardzo dobrze stymulują oczy i rączki malucha, a że są mocowane na kółku, to możecie je podpiąć do wózka, łóżeczka, maty edukacyjnej albo po prostu dać do zabawy. Kotek, Piesek, a może Lew?

Wybór jest trudny, bo każda z nich jest śliczna. Możecie też sprawdzić, jak spisywać będzie się zawieszka do smoczka Wieloryb Little Dutch. Lekka i zabawna, da się ją dołączyć do prawie każdego smoka. Nie zgubi się już tak łatwo, a dziecku pozwoli jednocześnie ssać smoczek i bawić się osiołkiem. Gdy zaś wyrośnie z tego pierwszego nadal będzie miał swoją przytulankę.3. Pierwsze książeczki

Warto zwrócić uwagę również na książki dla niemowląt. Oczywiście nie po to, by już od kołyski uczyć maluchy czytać;) W tej najmłodszej wersji sięgamy bowiem na przykład po tak zwane książki sensoryczne. Mają one formę zbliżoną do „dorosłych” wersji, czyli rozkładają się, mogą posiadać swoiste kartki. Jednak skupione są na dostarczaniu bodźców dla zmysłów malucha (stąd nazwa „sensoryczne”). Idealnym przykładem jak może wyglądać taki prezent dla niemowlaka jest Książeczka sensoryczna kontrastowa MRB Lullalove.

Połączenie bardzo rozpoznawalnych kolorów – bieli, czerni, czerwieni – sprawia, że kształty są dobrze widoczne, zapamiętywane, a dziecko oglądają je stymuluje mięśnie gałki ocznej i koncentrację. Dla zmysłu dotyku przeznaczono wystające uszy książki, zaś zmysł słuchu stymuluje szelest „kartek”. Niedrogi zakup a dający dziecku wiele zabawy i radości. W świat zwierząt z kolei zabierze nas Książeczka Jellycat.

Link do całej kolekcji marki Jellycat


Kontrastowe kolory stymulują wzrok, wyraźne rysunki przyciągają uwagę – w troszkę starszym wieku pozwolą też na naukę nazw zwierząt. Największą frajdą będzie oczywiście ciągnięcie za ogonki. To nie tylko zabawa – to świetny sposób by dziecko rozwijało motorykę małą.4. Grzechotki

Szukając najbardziej klasycznej zabawki dla niemowląt wskazać należy bez wątpienia grzechotkę. I może jego własne paluszki;) Oferta w tym względzie jest bardzo szeroka i różni się podejściem producentów co do funkcji. Z jednej strony mamy sensoryczne modele typu Liliputiens Grzechotka z lusterkiem – miłe i zróżnicowane, stymulujące zmysł dotyku, wzroku, słuchu. Ale nie przesadzające z ilością bodźców, stąd polecane dla najmłodszych. Gdy dziecko wyrośnie z grzechotki pozostaje mu zaś do zabawy króliczek. Troszkę starsze dziecko chętnie zapozna się zaś z bajkową formą, jaką ma Grzechotka z gryzakiem Jednorożec Louise Lilliputiens. Wystające części, jak róg, uszy, kopytka czy nawet metki skłaniają do chwytania i manipulowania. Szelest materiału i dźwięk dzwoneczka uspokajają maluszka, a gryzak przyda się, gdy nadejdzie nieuchronna pora ząbkowania. Innym, bardzo popularnym zresztą, rozwiązaniem jest forma opaski. Jak na przykład Grzechotka na rączkę Jellycat – nie wymaga chwytania, dziecko wydobywa odgłosy po prostu machając rączkami, a piękne kolory przyciągają wzrok i skłaniają do dogłębnego badania bransoletki. Zresztą w charakterze ozdoby często noszą je dziewczynki gdy już wyjdą z wieku niemowlęcego.

5. Mata edukacyjna

O rozmaitości mat można napisać cały artykuł. Proste, rozbudowane, składane, pełniące funkcję mini-kojca… Na pewno  jednak nie należą do tanich, dlatego wyboru warto dokonywać z rozwagą. Nasza propozycja to Mata edukacyjna Wesołe podwórko Skip Hop. Na etapie leżenia na plecach towarzyszyć maluszkowi będą kolorowe i szeleszczące zwierzątka. Można je podpiąć w różnych miejscach, by pozwolić ich dosięgnąć, co będzie nagrodą za trudy dziecka. Gdy przewróci się ono na brzuszek i wygodnie wesprze o dołączoną poduszkę (ogromny plus dla producenta) spotka kolejne zwierzątka, kolory, kształty. Z czasem, po usunięciu pałąków, nawet dziecko raczkujące i siedzące chętnie będzie bawiło się w towarzystwie barwnych liter i poznawało nazwy zwierząt. Będące w komplecie maskotki można swobodnie przepinać do wózka, łóżeczka czy bujaka. Ta mata zostanie w wami na długo.

6. Przytulanka

Zaczęliśmy od cenionej przez dorosłych i najmłodszych holenderskiej firmy Little Dutch i na niej też skończymy. Miniaturowy kocyk z maskotką, czyli Przytulaczek Goose Little Dutch, to zabawka, która z niektórymi dziećmi zostaje aż do przedszkola. Jest słodka. Bardzo delikatna w dotyku, idealna do „kiziania” po buzi  i do wtulania się w nią przy zasypianiu. By zaś stymulować do pracy małe rączki mamy serię węzełków i ozdobnych metek. Nie przepadacie za różem? Mamy też wersję niebieską, równie milutką 🙂Najmłodsi jeszcze długo nie będą mogli pomóc Wam w zakupach i powiedzieć, co im podoba się najbardziej. Ale każdą z powyższych propozycji nagrodzą szerokim uśmiechem i wyciągniętymi do zabawy rączkami.

Recommended Articles